Olam Food Ingredients (ofi), gevestigd in Koog aan de Zaan, een van de grootste ammoniakuitstoters in Nederland, heeft zich gecommitteerd aan een aanzienlijke vermindering van haar ammoniak uitstoot.
In 2020 bedroeg de jaarlijkse uitstoot van de Zaanse cacaofabriek nog 260 ton ammoniak. Tegen 1 oktober 2024 streeft het bedrijf ernaar dit terug te brengen tot slechts 12 ton, en tegen 2028 zelfs tot 4 ton.
Proactief
Interessant is dat deze verminderingen het resultaat zijn van onderhandelingen tussen het bedrijf, de Omgevingsdienst Noordzeekanaal en de milieuactiegroep Mobilisation for the environment (MOB). Olam Food Ingredients heeft bovendien proactief voldaan aan de emissienormen die vanaf 2028 van kracht zullen zijn. Volgens de Omgevingsdienst worden hiermee maximale milieuvoordelen behaald. “Indien we langdurige juridische procedures kunnen vermijden, heeft dit altijd onze voorkeur”, zegt de dienst in een interview met de NOS.
Belangrijke stap
MOB voert al sinds 2020 rechtszaken tegen het bedrijf. “Dit is een belangrijke stap voorwaarts ten behoeve van drie nabijgelegen natuurgebieden en de vele mensen die in de buurt wonen,” zegt Johan Vollenbroek van MOB in een interview met de NOS. “Maar hiervoor moeten ze wel een aanzienlijke ammoniakwasser bouwen.”
Olam Food Ingredients is een multinational die onder andere een tussenproduct produceert voor de bekende Oreo-koekjes. Vorig jaar stond het bedrijf op de zesde plaats in de lijst van grootste ammoniakuitstoters in Nederland. Als het bedrijf zich aan de gemaakte afspraken houdt, verdwijnt het uit de top 100 van ammoniakuitstoters en is het ook geen piekbelaster meer wat betreft stikstofuitstoot.