Plantaardige PEF van Avantium NV wordt toegepast voor huismerk-verpakkingen van Albert Heijn. Avantium, een technologiebedrijf in duurzame chemie, gaat samenwerken met Albert Heijn voor het verder verduurzamen van hun verpakkingen. Voor de verschillende verpakkingsvormen van Albert Heijn is gekozen voor het 100% plantaardige en circulaire materiaal PEF (polyethyleen furanoaat).
Refresco, wereldwijd leverancier van drankoplossingen, produceert voor Albert Heijn een nieuwe vruchtensapfles van PEF. Dit zal de eerste PEF-toepassing zijn die in Albert Heijn winkels geïntroduceerd wordt, zodra de fabriek voor de productie van PEF bij gaat draaien.
Eerste toepassing plantaardige PEF
Albert Heijn is de eerste supermarktketen ter wereld die plantaardige PEF-verpakkingen gebruikt voor eigen-merkproducten. Niet alleen is deze polymeer PEF 100% plantaardig, ook is deze volledig recyclebaar. Geschikt dus voor een breed scala aan toepassingen zoals flessen en verpakkingen, films en textiel. Behalve duurzame verpakkingsvoordelen, heeft deze polymeer tevens gunstige barrière-eigenschappen, wat de houdbaarheid van dranken en voedsel verlengt.
Nieuwe fabriek
Avantium bouwt momenteel in Delfzijl ‘s werelds eerste commerciële fabriek voor 5 kiloton FDCA (furaandicarbonzuur), de belangrijkste bouwsteen voor PEF, waarvan de commerciële productie naar verwachting in de tweede helft van 2024 van start zal gaan. Daarna zal de productie van PEF verder worden opgeschaald naar fabrieken van 100 kiloton en meer voor grootschalige productie van FDCA en PEF via technologielicenties. Tom van Aken, CEO van Avantium, is verheugd met de samenwerking met Albert Heijn: “We zijn trots dat Albert Heijn als eerste supermarktketen PEF gaat gebruiken voor verpakkingen. Met Albert Heijn als partner kan Avantium de PEF-waardeketen verder opschalen en uitbouwen, om zo tegemoet te komen aan de groeiende wereldwijde vraag naar circulaire en hernieuwbare materiaaloplossingen. Dit is waar de materiaaltransitie over gaat: ervoor zorgen dat consumenten toegang kunnen krijgen tot duurzame en innovatieve producten op commerciële schaal.”
Plantaardige PEF
Marit van Egmond, CEO van Albert Heijn, vult aan: “Naast verpakkingsreductie, recyclebaarheid en hergebruik staan fossiel-vrije materialen hoog op onze verlanglijst. Met het gebruik van PEF geven we hier invulling aan.” Alexander van Assouw, Algemeen Directeur van Refresco Benelux: “Als leverancier van drankenoplossingen zijn we continu op zoek naar innovatieve methoden voor de productie van frisdranken, vruchtensappen en andere dranken. Een belangrijk onderdeel hiervan is het verminderen, recyclen, en verduurzamen van verpakkingen. Met PEF kunnen we een alternatieve duurzame verpakkingsoplossing aanbieden aan onze klanten.
Achtergrond Avantium
Avantium ontwikkelt en commercialiseert innovatieve technologieën voor de productie van materialen op basis van duurzame koolstofgrondstoffen, d.w.z. koolstof uit biomassa of koolstof uit de lucht (CO2). De meest geavanceerde technologie is de YXY® Technologie die suikers op plantaardige basis katalytisch omzet in FDCA (furaandicarbonzuur), de belangrijkste bouwsteen voor de duurzame kunststof PEF (polyethyleenfuraanoaat).
Avantium heeft de YXY® Technologie gedemonstreerd in zijn proeffabriek in Geleen en is begonnen met de bouw van ‘s werelds eerste commerciële fabriek voor FDCA in 2022, met geplande grootschalige productie van PEF in 2024. De tweede technologie is Ray Technology™ en zet industriële suikers katalytisch om in plantaardig MEG (mono-ethyleenglycol) en plantaardig MPG (monopropyleenglycol): plantMEG™ en plantMPG™. Avantium is haar Ray Technology™ aan het opschalen en de demonstratiefabriek in Delfzijl is in november 2019 geopend. Avantium’s Volta Technology gebruikt elektrochemie om CO2 om te zetten in hoogwaardige chemische bouwstenen en duurzame plastic materialen, waaronder PLGA (polylactic-co-glycolzuur).
![](https://www.processcontrol.nl/wp-content/uploads/2025/01/PC-nieuwsbrief-banner-728x90-1.gif)